Sekrety prawdziwej włoskiej pizzy

Sekrety prawdziwej włoskiej pizzy

9 lutego to data, którą powinni mieć zapisaną w kalendarzu wszyscy właściciele pizzerii oraz restauracji z kuchnią włoską. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Święto, o którym zdecydowanie warto przypomnieć klientom i zaprosić ich do swojego lokalu na margheritę, pepperoni, capriciosę czy calzone. 

W Gastro-Economy również postanowiliśmy uczcić ten dzień! Oprócz obowiązkowego zjedzenia kawałka pizzy, przedstawiamy Wam historie oraz ciekawostki związane ze słynnym włoskim przysmakiem. Wskażemy także, na co zwracać uwagę podczas przygotowywania pizzy oraz które urządzenia najbardziej przydają się podczas pracy w pizzerii. 

ŚWIĘTO PIZZY - CO TO ZA OKAZJA? 

Każda okazja by skosztować pyszną pizzę jest dobra, a najlepsza w dniu jej święta! Przypadający na 9 lutego Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzimy od 2018 roku. Data została ustanowiona, aby uczcić umieszczenie pizzy na liście dóbr niematerialnych objętych kuratelą Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Co ciekawe, choć 9 lutego jest najbardziej znanym na całym świecie dniem związanym z pizzą, w kalendarzu możecie znaleźć także inne okazje do celebrowania. Już 17 stycznia we Włoszech obchodzony jest Światowy Dzień Pizzy, jako wspomnienie św. Antoniego Abate, uznawanego za patrona pizzerii. W USA, gdzie spożywa się najwięcej pizzy na świecie (ponad 3 miliardy rocznie!) ustanowiono kilka dodatkowych okazji takich jak m.in. Narodowy Dzień: Pizzy Pepperoni, Pizzy z Serem, Pizzy z Kiełbasą czy Dzień imprezy z pizzą. Drugie miejsce pod względem konsumpcji zajmuje Brazylia (1,23 miliarda) i tam najwięcej pizzy zjadane jest 31 sierpnia. 

HISTORIA PIZZY - JAK POWSTAŁA I KIEDY STAŁA SIĘ SŁYNNA NA CAŁYM ŚWIECIE?

Pizza to obecnie ikona włoskiej kuchni, danie rozsławione na całym świecie. A czy wiecie jak, gdzie i kiedy stała się popularna?

Pierwszą pizzę w wersji z pomidorami, mozzarellą i bazylią, w kolorach nawiązujących do włoskiej flagi przygotował w 1889 roku piekarz z Neapolu, Raffaelle Esposito. Swój wypiek podał wizytującej miasto Małgorzacie Sabaudzkiej, a na jej cześć nazwał pizzę "Margheritą". Monarchini bardzo zasmakował przysmak, zaś danie wkrótce zyskało sławę w całym kraju. Z czasem, za sprawą m.in. włoskich imigrantów oraz żołnierzy stacjonujących na Półwyspie Apenińskim, pizza trafiła do USA oraz innych krajów świata. W Polsce pierwsza pizzeria została otwarta w 1974 roku w Słupsku. 

pizza 2

JAK ZROBIĆ NAJLEPSZĄ PIZZĘ W TWOJEJ RESTAURACJI?

Stół do pizzy Rilling

Aby móc serwować swoim klientom wyśmienitą pizzę, potrzebujesz w swojej kuchni profesjonalnego pieca do pizzy, mebli oraz odpowiednich urządzeń chłodniczych i grzewczych, niezbędnych na każdym etapie przygotowywania potrawy. 

Kluczowym elementem każdej pizzy jest ciasto, dobierane najczęściej według zawartości białek (glutenu) oraz wytrzymałości "W", oznaczającej jaka siła potrzebna jest do wyrośnięcia. Profesjonalny pizzaiolo powinien posiadać odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie umożliwiające dobór odpowiedniej mąki do stworzenia ciasta, a także dobór składników (np. sera, który się nie przypali) i właściwego pieca. 

Ciasto do pizzy oraz przygotowane uprzednio, potrzebne komponenty takie jak m.in. starty ser, sos pomidorowy, mięso i wędliny, warzywa, czy grzyby powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, gdzie dłużej zachowają swoją jakość. Idealnym rozwiązaniem jest stół chłodniczy do pizzy marki Rilling lub Tefcold, w którego szufladach zmieścisz ciasto a także pojemniki GN ze składnikami. Szeroki blat idealnie nadaje się do wyrobienia ciasta, a wykonanie ze stali nierdzewnej zapobiega jego przywieraniu do blatu i ułatwia zachowanie czystości. Podczas wygniatania ciasta możemy postawić na siłę swoich dłoni bądź skorzystać z pomocy kuchennych takich jak: miksery spiralne lub wałkownice. Są one szczególnie pomocne w przypadku dużego natężenia ruchu w restauracji, zapewniają wygodę oraz skracają czas przygotowania. Dużym ułatwieniem są też nadstawki chłodnicze na pojemniki GN 1, dzięki którym umieścisz w zasięgu ręki wszystkie potrzebne składniki, np. ser, szynkę, salami, kurczaka, boczek, pieczarki, zielone lub czarne oliwki, kukurydzę, ogórki kiszone czy wiele innych. 

Piec do pizzy RM Gastro

Po wyrobieniu ciasta pizzy i obsypaniu dodatkami, placek jest gotowy do wstawienia do profesjonalnego pieca na pizzę. W zależności od składu i rodzaju pizzy należy wybrać odpowiedni piec oraz właściwą temperaturę wypieku. Naprzeciwko oczekiwaniom wychodzą niezawodne urządzenia marki RM Gastro. Umożliwiają one idealny wypiek klasycznej pizzy neapolitańskiej lub drugiej bardzo popularnej odmiany, pizzy rzymskiej (zwanej też ogólnie jako pizza włoska). Rodzaje różnią się składnikami, grubością ciasta, konsystencją oraz czasem i temperaturą wypieku.

Pizza neapolitańska wypiekana jest błyskawicznie, w zaledwie 2 minuty. Idealnie wychodzi w piecu RM Gastro Pizza Master z opcją High Performance, umożliwiającą rozgrzanie do nawet 500 stopni C. Tak wysoka temperatura sprawia, że na wyrośniętych brzegach tworzą się czarne przypieczenia. Nie zmienia to faktu, że ciasto pizzy jest bardzo elastyczne i łatwe do złożenia. Środek jest cienki i wilgotny, a pizza wspaniale pachnie chlebem. W klasycznej wersji pizza zawiera niewielką ilość składników, najczęściej są to włoskie pomidory, szynka parmeńska i ser mozzarella. Zamiast dodatkowego sosu warto polać ją oliwą z oliwek.  

Pizza rzymska powstaje w temperaturze do 400 stopni C, a wypiek trwa około 3 minut. Niewielkich rozmiarów ciasto jest grubsze w środku, za to zdolne unieść więcej dodatków. Są nimi najczęściej: pulpa lub sos pomidorowy, szynka, pieczarki, oliwki, karczochy, a czasem jajko. W przeciwieństwie do pizzy neapolitańskiej, powierzchnia pizzy jest cała chrupiąca i nie posiada wilgotnego środka. 

Zobacz na filmie co potrafią piece do pizzy RM GASTRO

Pobierz katalog Pizza Master RM Gastro >>

ZAŁÓŻ PIZZERIĘ I WYPOSAŻ JĄ Z NAMI! 

Myślisz o otworzeniu własnej pizzerii? Skontaktuj się z nami! 

+48 12 260 26 40
+48 512 56 44 00
biuro@gastroeconomy.pl

Dobierzemy dla Ciebie odpowiednie urządzenia i meble, zaprojektujemy przyłącza, zamontujemy sprzęt i przeszkolimy z obsługi. Posiadamy bogate doświadczenie, a z naszej pomocy skorzystała już niejedna restauracja z kuchnią włoską. 

Zobacz przykład realizacji, którą przeprowadziliśmy dla MaxiPizza w Kielcach

pizza-kielce

Wstecz